İki Yıllık (Ön Lisans) Sağlık Programlarının Önü Açık Mı?

Merhaba değerli dostlar,

Uzun zamandır sizlerden sağlık bölümleri hakkında sorular alıyorum. Özellikle pandemi döneminden sonra iştah kabartan sağlık bölümlerinin öğrencilerin ilk tercihlerine çıktığını görüyorum. Ataması olmayan 4 yıllık başka bir bölüme gidebilecek birçok öğrencinin 2 yıllık sağlık programlarına akın ettiğini izliyorum. Çevremdeki kişilerden de bu yöndeki sorular yoğunlaşınca sağlık bölümlerinin röntgenini çekmek gerektiğine karar verdim.

Üniversite tercihi yapan ve bazı bölümler konusunda karar vermekte zorlanan arkadaşlarımız için detaylı bir araştırma yaptım ve sağlık bölümleri hakkında temel bilgileri bu yazımda topladım. Bu yazının genel bir çerçeve çizdiğini, buradan hareketle bölümlerin içeriği hakkında daha detaylı araştırma yapmak gerektiğini unutmayınız.

Bu yazımızda mesleki tecrübelerden, güncel atama rakamlarından, üniversitelerin taban puanlarından ve Sağlık Bakanlığımızın 2023 Vizyon Belgesi’nden yararlandım. Umarım aklınızdaki sorulara cevap bulmuş olursunuz. Şimdiden iyi okumalar.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi

Biyomedikal cihaz teknolojisi bölümünden mezun olan adaylar, sağlık kuruluşlarında yoğun şekilde kullanılan ultrason, tekerlekli sandalye, röntgen, hasta bilgi ekranı gibi cihazların bakımı ve onarımı ile uğraşır. Cihazların performansı, yeni cihazların kurulumu, güvenlik ve kullanım testleri ile stok kontrollerinin yapılması biyomedikal cihaz teknikeri sorumluluğundadır.

Biyomedikal cihaz teknolojisi bölümünün taban puanlarına bakıldığında ilk sıralarda vakıf üniversitelerinin tam burslu tercihleri yer alıyor. Medipol Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi en önde geliyor. Devlet üniversitelerindeki Biyomedikal cihaz teknolojisi bölümlerine bakıldığında ise Ege Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi karşımıza çıkıyor. Devlet Üniversitelerindeki en düşük puan sıralaması Bayburt Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Kastamonu Üniversitesi şeklinde oluyor.

Biyomedikal cihaz teknolojisi bölümü mezunları kamu kurumlarının yanı sıra özel sağlık kuruluşlarında rahatlıkla iş bulabiliyor. Ancak tercih yapan adayların büyük çoğunluğu devlet atamalarını baz aldığı için bölümün atama rakamlarına bakmak gerekiyor. 2019 yılı atama rakamlarına baktığımızda bölüm mezunları için kara bir tablo görülüyor.

Biyomedikal cihaz teknolojisi bölümüne ait atama listesinde sadece 3 kadro bulunuyor. Bu kadrolar da memur ve şoför kadroları olduğu için tüm ön lisans mezunları başvurabiliyor. Nitekim memur kadrosuna atama puanı 97.651 olarak oldukça dikkat çekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın 2023 Vizyon Belgesi biyomedikal cihaz teknolojisi için herhangi bir atılım ya da atama hedefi içermiyor. Bu bakımdan şimdiki veriler doğrultusunda bölümün geleceğinin devlet kadroları bakımından kapalı olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Yaşlı Bakım Hizmetleri

Sosyal devlet ilkesine paralel olarak yerinde yaşlı bakım hizmetlerinin artması ile birlikte hayatımıza giren yaşlı bakım hizmetleri bölümü, özellikle huzur evi ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışacak nitelikli eleman ihtiyacını karşılamayı amaçlamaktadır. Yaşlı bakım hizmetleri bölümünden mezun olan öğrenciler; yaşlı bakımının nasıl yapılacağı konusunda teorik bilgileri edinir ve becerilerini pratik olarak da geliştirir.

Yaşlı bakım hizmetleri mesleğine atılanlar; , yaşlıların fiziksel-ruhsal ve sosyal yaşantılarının kalitesini arttırmak, beslenme programlarını takip etmek, kaza ve güvenlik önlemlerini gözden geçirmek,   ağız sağlıklarına yardımcı olmak, tedavi süreçlerine hazırlamak, istismar tehlikesinden korumak, kilo kontrollerini yapmak gibi görevleri üstlenir.

Yaşlı bakım hizmetleri bölümü hem devlet hem de vakıf üniversitelerinde 102 ayrı fakültede bulunmaktadır ve toplam kontenjanı yeni açılan programlarla birlikte 7 bini geçmektedir. Ayrıca açık öğretim fakültesinde de yaşlı bakım hizmetleri bölümü okunabilmektedir. Bölümün avantajlarından birisi de dikey geçiş imkanının bulunmasıdır. Mezunlar DGS ile aşağıdaki bölümlere geçiş yapabilmektedir:

 • Beslenme ve Diyetetik
 • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
 • Hemşirelik
 • Gerontoloji
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

Yaşlı bakım hizmetleri bölümünün iş imkanları ve atama durumlarına bakalım. Devlet kadrolarına yaşlı bakım teknikeri olarak atanan mezunların 2019 atama tablosunu incelediğimizde sadece 5 sağlık teknikeri kontenjanının açıldığı görülmektedir. En düşük 89.938 puanla Erzurum Palandöken Devlet Hastanesi’ne atama yapılmıştır.

Üzülerek söylemeliyim ki Sağlık Bakanlığı planlarında da yaşlı bakım hizmetleri ile ilgili bir düşünce yer almamaktadır. Bununla birlikte bölümün dezavantajlarından birisi de sertifika ile özel sağlık kuruluşlarında çalışabilmektedir. Bu nedenle yaşlı bakım hizmetleri bölümünün iş olanaklarının sınırlı olduğu sonucuna varıyorum.

Evde Hasta Bakımı

Evde hasta bakımı bölümü, tedavisi eden hastaların daha iyi şartlarda yardım almasını sağlamak amacıyla, hastaları koruma-destekleme ve rehabilite etme faaliyetlerinde uzmanlaşan elemanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Günümüzde herkesin kaliteli bir yaşama ihtiyacı vardır. Evde hasta bakımı mezunları, evde tedavi gören ve hareket kısıtlılığı olan hastaların yaşam kalitesini arttırmak ve hayata olan inançlarını arttırmak için var gücüyle çalışmaktadır.

Vakıf ve devlet üniversitelerinin 26 fakültesinde bölüm bulunmaktadır ve toplamda 1500’ e yakın öğrenci almaktadır. Son sıralarda yer alan fakültelerin büyük çoğunluğunda kontenjan dolmamıştır. Bu anlamda evde hasta bakım bölümü taban puanları yüksek değildir. Ancak daha çok öğrenci alan birçok bölüme göre atama rakamları daha yüksektir.

Bölümden mezun olanlar Evde hasta bakım teknikeri unvanını kazanmaktadır ve mezunlar DGS ile aşağıdaki bölümlere geçiş yapabilmektedir:

 • Gerontoloji
 • Beslenme ve Diyetetik
 • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
 • Hemşirelik
 • 1Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

2019 KPSS atamalarında evde bakım teknikeri için 32 kontenjan açılmıştır. 84.110 taban puanı ile Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesine atanan tekniker en düşük KPSS puanına sahiptir. Sağlık Bakanlığı’nın 2023 vizyon belgesine göre de evde bakım hizmetlerinin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

Bu anlamda evde hasta bakımı bölümü yerleştirme puanlarına, atama rakamlarına ve hedeflere göre mantıklı görülmektedir. 

Podoloji Bölümü

Podoloji bölümü, en kısa ve net ifadesiyle ayak bakımı ve sağlığına yönelik sağlık uzmanları yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Ayak sağlığına yönelik bilgilerin yanısıra hasta ve sağlık ile ilgili temel düzeyde eğitim alan öğrenciler, staj programları ile kendilerini geliştirir.

2020 tercih rehberine göre sadece 7 üniversitede Podoloji bölümü (151 kontenjan) yer almaktadır. 2019 yılında 150 öğrenci Podoloji bölümüne yerleşirken çoğu üniversitenin kontenjanı da dolmamıştır. Bu anlamda yerleştirme puanı bakımından makul görünmektedir. Podoloji bölümünden mezun olan öğrenciler, Podogog unvanı kazanır ve DGS ile aşağıdaki bölümlere geçiş yapabilir.

 • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
 • Nükleer Tıp Teknikleri
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri
 • Ayrıca DGS ile FTR ve Hemşirelik bölümlerine geçmek mümkündür.

Kamuda çalışan podologlar en düşük 4.304 TL maaş almaktadır. 2016 ve 2017 yılında podolog alımı yapılmasına rağmen 2019 ve 2020 atamalarında podolog kadrosu açılmamıştır. Ancak Podoloji bölümü için en umut verici belge, Sağlık Bakanlığı hedefleridir. Bakanlık 2023 yılına kadar en az 1000 podolog alımı yapmayı hedeflemektedir.

Öğrenci kontenjanı az olduğu bu bölüm öğrencilerinin en azından yakın zamanda iş sorunu yaşamayacağı düşünülmektedir. Yerleştirme verileri ve Sağlık Bakanlığı hedefleri doğrultusunda Podoloji bölümü güven ve umut vermektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı

Diş sağlığı hizmetlerinin faaliyet gücü her geçen artmaktadır. Devlet desteğinin artması ve vatandaşların bilinçlenmesi ile dişçilerde yoğunluk görülmektedir. Bu anlamda ağız ve diş sağlığı bölümü, doldu, diş teli, diş çekimi gibi hizmetlerde diş hekimine yardımcı olacak ve tüm hazırlıkları yapacak kaliteli yardımcı eleman yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Bölümün yerleştirme verilerine bakıldığında devlet ve vakıf üniversitelerinin 158 fakültesinde Ağız ve diş sağlığı bölümü programı yer almaktadır. Bu programlar toplamda 4 bine yakın kontenjan içermektedir.Bölümden mezun olan adayları Ağız ve diş sağlığı teknikeri unvanını almaktadır. Kamu hastanelerinde, özel diş merkezlerinde ve özel sağlık kuruluşlarında istihdam imkânı bulunmaktadır. Bölüm mezunları Dikey Geçiş Sınavı ile Sağlık Yönetimi bölümüne geçebilmektedir.

Ağız ve diş sağlığı bölümü, Sağlık Bakanlığı atamalarında nispeten iyi durumdadır. 2020 yılı atamalarında Ağız ve diş sağlığı teknikeri için 91 kadro açılmıştır. En düşük 83.002 puanla alım yapmış ve aday Sultangazi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne atanmıştır. 2019 yılı atamalarında da 91 atama yapılmış ve İstanbul Ataşehir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne atanan aday 83.783 ile en düşük atama puanına sahiptir. 2023 hedeflerini incelediğimizde ağız ve diş sağlığı teknikerliği ile ilgili 20 bin alım planlanmaktadır.

Mevcut atamalar ve Bakanlık hedefleri dikkate alındığında ağız ve diş sağlığı bölümü, öğrencilerine umut veren bölümler arasına girmektedir.

Diş Protez Teknolojisi

Bireylerin dişlerinde meydana gelen görünüş ve hareket bozukluklarını gidermek ve doğal haline kavuşturmak amacıyla diş hekimleri tarafından bir dizi diş ve çene protezi uygulaması yapılmaktadır. Diş protez teknolojisi bölümü, uygulamalar esnasında diş hekimlerine yardımcı olacak ve süreci takip edecek diş teknikerleri yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu manada protezlerin ölçümünü yapmak, hastanın durumuna göre protez modelini ayarlamak, temizliklerini yapmak gibi görevleri üstlenirler.

Diş protez teknolojisi bölümü, 78 üniversitenin eğitim programında bulunmaktadır ve toplamda 3 bine yakın kontenjanı vardır.  2020 tercih tablosuna göre 17 üniversitede yeni açılmıştır. Bu bölümlerden mezun olanlar diş protez teknikeri unvanını almaktadır. Bu bölümden mezun olan DGS ile devlet ve vakıf üniversitelerindeki Sağlık Yönetimi bölümünün örgün eğitimine geçebilmektedir.

Diş protez teknolojisi bölümü, özel sektördeki iş alanlarının yanısıra devlette de ataması olan bir bölümdür. 2020 yılında 19 diş protez teknikeri alımı yapılmış, en düşük puanlı alım 76.85594 puan ile Eyyübiye Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne olmuştur. 2019 yılındaki atamada ise 77 diş protez teknikeri alınmıştır.

Bu bölümün en büyük avantajı, özel nitelikli bir kadro olduğu için diğer ön lisans programlarından alım yapılmamasıdır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın gelecek hedeflerinde diş protez teknolojisi belirtilmektedir. Bu bakımdan ön lisans adayları bakımından değerlendirilebilir bir bölüm olduğu kanaatindeyim.

İlk ve Acil Yardım 

Bazı kaynaklarda paramedik olarak belirtilen İlk ve Acil Yardım Programı, asıl tedavi öncesinde acil hizmete başvuran hasta ya da kazazedeler için kurtarma, yardım ve bakım hizmeti sunabilecek, bu müdahaleler esnasında soğukkanlı davranabilecek ve ilk tespiti yaparak hastaya doğru tedavinin uygulanmasını sağlayacak nitelikli elemanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

İlk ve Acil Yardım programı için ücretsiz, burslu ve yarı burslu gibi seçenekler dahil olmak üzere 2020 tercih rehberinde 326 farklı seçenek bulunmaktadır ve toplamda 10 bini aşkın yerleştirme yapılmaktadır. 50 tane farklı programın bu sene açılması da oldukça ilgi çekicidir. İlk ve Acil Yardım Bölümü mezunları Paramedik unvanını kazanmaktadır. Dikey Geçiş Sınavı ile geçilebilecek bölümler şöyledir:

 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi
 • Hemşirelik
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

İlk ve Acil Yardım, 2020 KPSS atamalarında 616 kadro ile oldukça yüksek alım rakamına ulaşmıştır. En düşük puan 85.512 ile Esenyurt 14 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu atamasında olmuştur. 2109 yılındaki atamalarda ise İlk ve Acil Yardım Bölümü, 617 kadroya ulaşmıştır. Sağlık Bakanlığı’nın 2023 Vizyon Belgesinde acil yardım ve ambulans hizmetlerinin geliştirileceği belirtilmektedir.

Düzenli olarak alım yapılması bakımından İlk ve Acil Yardım Bölümü avantajlıdır. Ancak tercih yaparken bölümün mezun sayısının yüksek olduğu unutulmamalıdır. Nitekim atamam puanlarının 85’ten aşağı düşmemesi rekabetin yüksek olduğunu göstermektedir. Müacedeleci, KPSS için çalışmayı göze alan arkadaşlar için değerlendirilebilir durumdadır. 

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümü; hastane, sağlık kuruluşu ve özel firmalarda hekimler ya da ilgili uzmanlar tarafından istenilen analizleri yapan, laboratuvar cihazlarından sorumlu olan, tahlillerin yapıp tasnif eden nitelikli eleman yetiştirmek üzere faaliyet göstermektedir.

2020 tercih rehberine bakıldığında Tıbbi Laboratuvar teknikleri bölümü için 224 farklı program bulunmaktadır. Bu bölümler yaklaşık 8 bin öğrenci almaktadır. Bölümlerden mezun olanlar Laboratuvar Teknikeri unvanı almaktadır.

Dikey Geçiş Sınavı ile geçiş yapılacak bölümlerin listesi şöyledir:

 • Biyoloji
 • Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Biyomühendislik
 • Biyoteknoloji
 • Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji
 • Genetik ve Biyomühendislik
 • Hemşirelik
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

2020 KPSS atamalarında tıbbi laboratuvar teknikleri bölümüne 392 kadro açılmış, 80.474 puan ile Haydarlı İlçe Devlet Hastanesi’ne atanan aday taban puanı oluşturmuştur. 2019 yılındaki atamalarda ise toplamda 641 alım yapılmıştır. Alım sayısı bakımından tıbbi laboratuvar teknikleri mezunlarının umudu vardır. Yine vizyon belgesinde laboratuvar hizmetlerin yürütülmesine ilişkin iyileştirme hedefleri vardır. Buna rağmen bölümün oldukça fazla sayıda mezunu bulunmaktadır ve bu kontenjanlarla devam edildiğinde önümüzdeki 3 yıl içerisinde fazladan 30 binin üzerinde mezun olacağı tahmin edilmektedir.

KPSS için kendisine güvenen adaylar için tıbbi laboratuvar teknikleri bölümü idealdir, ancak sınav kaygısı korkusu bulunup da devlet kadrosu isteyenler için zorlu bir bölüm olduğunu düşünüyorum.

Optisyenlik

Optisyen, göz bozukluğu yaşayan hastalara göz doktoru tarafından verilen reçete doğrultusunda gözlük camı ve çerçevesini hazırlayan meslek dalıdır. Yanlış gözlük kullanımını engellemek ve göz bozukluklarını gidermek amacıyla açılan Optisyenlik bölümü, gözlük camları ve çerçeveleri konusunda uzmanlaşmış personel yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

2020 tercih rehberinde 155 farklı Optisyenlik bölümü yer almaktadır. 24 yeni bölümün açıldığı, 2019 yerleştirmesinde özel üniversitelerde kontenjanın dolmadığı görülmektedir. Yine Karamanoğlu Mehmet Bey, Hatay Mustafa Kemal ve Batman Üniversitelerinde Optisyenlik bölümü kontenjanının dolmadığı göze çarpmaktadır. Optisyen unvanı alan mezunlar DGS ile aşağıdaki 4 yıllık bölümlere geçebilmektedir:

 • Fizik
 • Fizik Mühendisliği
 • Optik ve Akustik Mühendisliği

Ne yazık ki Optisyenlik bölümü kamu ataması bakımından zayıftır ve hatta unutulan bölüm olarak lanse edilmektedir. Bu nedenle iş olanakları bakımından öğrenciler için kara tablonun çizildiği bölümlerden birisidir.

Ortopedik Protez ve Ortez

Ortopedik protez ve ortez bölümü, hayati nitelikte olan, yaşam kalitesine odaklanan ve özel bir alanı içeren programdır. İnsan vücudunda kaza, hastalık gibi sebeplerle oluşan ya da doğuştan gelen uzun eksikleri olabilmektedir. Bu bölüm mezunları kişinin uzuv eksikliği doğrultusunda yapay organ ya da destekleyici cihazların bağlantı ve ayarlarından sorumludur.

Ortopedik protez ve ortez bölümü, 33 farklı programla 2020 tercih rehberinde yerini almıştır. Çoğu vakıf üniversitesinde ilk kez açılan bölümde, 2019 yerleştirmesinde kontenjan boşlukları yaşanmıştır. Ortopedik protez ve ortez teknikeri unvanı ile mezun olan öğrenciler, DGS ile aşağıdaki  bölümlerinin örgün eğitimlerine geçebilmektedir:

Biyomedikal Mühendisliği,

FTR

Ortez-Protez

2020 yılı KPSS verilerini incelediğimizde 2020/5 atamasında 111 ortopedi teknikeri alımı yapıldığını, en düşük atama puanının 72,92829 olduğunu, adayın Tekirdağ Devlet Hastanesi’ne atandığını, 2020/4 atamasında ise 56 alım yapıldığı, ortopedik protez ve ortez bölümü mezunlarının en düşük 75.241 puan ile Harakani Devlet Hastanesi’ne atandığını, 2019 yılının ise 121 atama ile kapattığını görmekteyiz.

Düzenli olarak alım yapılması nedeniyle kısmen iyi olan bir bölüm olsa da halen mevcut mezunların fazlalığı bölüm mezunlarını sıkıntıya sokmaktadır. Bu nedenle ortopedik protez ve ortez bölümü, iş olanakları bakımından kısıtlı görünmektedir.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri

Tıbbi görüntüleme teknikleri bölümü, canlılarda bulunan hastalıkların teşhis edilmesi için tıbbi cihazlar vasıtası vasıtasıyla teşhise yardımcı eleman yetiştirmeyi amaçlayan bir programdır. Bölüm mezunları cihazda yapılan kontrol sonrasında gerekli raporları hazırlar ve ilgili merciiye gönderir. Kamu hastaneleri, üniversite hastaneleri, özel hastaneler, poliklinikler ve tıp merkezlerinde çalışabilirler.

Tıbbi görüntüleme teknikleri bölümü, 2020 tercih rehberinde 225 farklı programla gösterilmektedir. Geçen sene kontenjanlar dolmamasına rağmen bu sene 28 yeni program açılmıştır. Tıbbi görüntüleme teknikeri unvanı ile mezun olan adaylar, DGS ile aşağıdaki bölümlere devam edebilmektedir:

 • “Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri,
 • Hemşirelik”

2020/4 atamalarında 410 kadro açıldığı, en düşük puanın 85.53620 olduğu, Sultangazi İlçe Devlet Hastanesine atandığı, 2020/5 atamalarında 564 kadro verildiği, en düşük puanın 81.335 olduğu, adayın Çankırı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne atandığı, 2019 yılında ise 647 tıbbi görüntüleme teknikleri bölümü mezununun atamasının yapıldığı görülmektedir.

Atama bakımından yüz güldüren bir bölüm olsa da mezun sayısının fazlalığı ve sürekli yeni bölümlerin açılması üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur. Bu bakımdan öncelikle alternatiflerin değerlendirilmesi daha doğru olacaktır.

Radyoterapi

Radyoterapi bölümü, Kansere yakalanan hastalarının tedavisinde uygulanan radyoterapi yöntemini başarılı ile uygulayabilecek ve onkoloji hizmetlerinde hekimlere tam destek verebilecek bilgili, ilgili ve disiplinli öğrenciler yetiştirmeyi amaçlıyor. Bu bölüm öğrencileri yeni nesil cihazları başarılı ile kullanabilecek donanıma ulaşıyor, vücut filmleri ve ışın tedavilerinde görev alıyor.

Yayınlanan 2020 tercih rehberinde 75 farklı radyoterapi bölümü programı bulunuyor ve 2 binden fazla kontenjan içeriyor. Dolmayan kontenjanlar ve yeni açılan bölümler 200 senesinde de can sıkıyor. Radyoterapi teknikeri olarak mezun olan öğrenciler DGS ile şu bölümlere devam edebiliyor:

 • Hemşirelik
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

2020/5 KPSS atamasında 24 radyoterapi teknikeri kadrosu açılmış, Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne atanan aday, 80,90452 puan ile taban puanı oluşturmuştur. 2020/4 atamasında ise 17 kadro açılmış, 82,493344 taban puan ile Sivas Numune Hastanesi’ne yerleştirme yapılmıştır. Atama sayısının azlığına rağmen kontenjanların fazlalığı, bölümün geleceği hakkında kara tablo çiziyor.

Odyometri

Odyometri bölümü, işitme sorunu yaşayan kişilere gerekli testleri uygulayarak onların işitme derecelerini tespit eden, işitme cihazlarının üretimi ve tasarımında görev alan, hekimlere yardımcı personel yetiştirmeyi amaçlayan sağlık ön lisans programıdır. Tonal, vokal, objektif ve çocuk odyometri şeklinde 4 ana dala ayrılmaktadır.

2020 Tercih Rehberi’nde 99 farklı Odyometri bölümü bulunuyor. 17 bölüm ilk kez açılırken 2019 yılında kontenjanların dolmadığı görülüyor. Vakıf üniversiteleri kontenjan doldurmakta zorlanırken devlet üniversiteleri nispeten daha dolu görünüyor. Odyometri teknikeri unvanı ile mezun olan öğrenciler DGS sonrasında aşağıdaki lisans programlarına geçiş yapabiliyor.

 • Fizik Mühendisliği
 • Fizik
 • Optik ve Akustik Mühendisliği
 • Odyoloji
 • Özel Eğitim Öğretmenliği

2020/4 atamalarında odyometri teknikeri pozisyonu için 49 kadro açılmış, 84.106 taban puanlı aday Şırnak Devlet Hastanesi’ne atanmıştır. 2020/5 atamalarında ise 54 kadro verilen Odyoloji bölümü, 83.23478 taban puanla kapatmış ve Turhal Devlet Hastanesi’ne ataması yapılmıştır. Bölüm mezunları kamu atamalarında 4100 TL Maaşla işe başlamaktadır.

Bölümün kontenjanları ile atama rakamları kıyaslandığında yeterli iş potansiyelinin olmadığını ve Odyoloji bölümünün önünün kapalı olduğunu düşünüyorum. 

Ameliyathane Hizmetleri 

Ameliyathane hizmetleri bölümü, ameliyat öncesi ve sonrasında hasta, hasta yakını, ameliyathane ve hekim bakımından gerekli hazırlıkları yapan, cerrahi operasyonların sorunsuz şekilde geçmesini sağlayan personeller yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Ameliyat, birçok riski barındırdığından ve hata kabul etmediğinden Ameliyathane hizmetleri bölümü öğrencilerinin disiplinli olması, işini sevmesi ve kendini geliştirmesi gerekmektedir.

2020 yılı Tercih Rehberi’nde 156 ayrı ameliyathane hizmetleri programı bulunmaktadır. 4 binden fazla kontenjanın yanında 2020 yılında yeni programlar açılmıştır. Ameliyathane hizmetleri teknikeri unvanı ile bölümlerinden mezun olan adayların Dikey Geçiş Sınavı ile geçebileceği örgün bölümler şunlardır:

 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi
 • Hemşirelik
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

Ameliyathane hizmetleri bölümü için KPSS 2020/4 atamasında 69 kadro açılmış, İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi’ne atanan aday 82,73019’luk puanı ile taban puanı oluşturmuştur. 2020/5 atamalarında ise 36 kadro belirlenmiş, 82,14977 puanı alan aday Oltu Devlet Hastanesi’ne yerleşmiştir.

Ameliyathane hizmetleri bölümü, Sağlık Bakanlığı Vizyon Belgesi içerisinde kendine yer bulmuştur ve bu doğrultuda planlı bir atama yapılması olacaktır. Bu nedenle şimdilik ataması az olsa da bölüm gelecek vadetmektedir.

Anestezi

Ameliyathane hizmetleri bölümü ile kardeş olan bölümlerden birisi olan Anestezi bölümü, ameliyata alınacak olan hastanın acı çekmemesi için uyutma-uyuşturma işlemlerini yapacak yardımcı personel yetiştirmektedir. Özel nitelikli bir bölüm olduğundan mezunlar sadece bu alana yönelik işlerle uğraşmaktadır.

Anestezi bölümü, 2yıllık ön lisans programı olarak 2020 tercih rehberinde 231 satırda kendisine yer bulmaktadır. Ücretli, burslu ve yarı burslu tercihleri bulunan bölüm, özellikle sağlık alanındaki vakıf üniversitelerinde yoğun talep görmektedir. Anestezi teknikeri olarak mezun olan öğrencilerinin düşünebileceği DGS bölümleri şunlardır:

 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi,
 • Hemşirelik,
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

KPSS 2020/4 atama tablosu analiz edildiğinde, Anestezi bölümü 409 kadro ile temsil edilmiştir. 84,416 Taban Puanı ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne atama yapılmıştır. 2020/5 atamalarında ise anestezi bölümü 630 kadroya ulaşmış, 81,960 taban puanı ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi M. Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi’ne atama yapılmıştır. Yeni atanan bir anestezi teknikeri 3.775 TL maaş almaktadır.

2023 Vizyon Belgesi’nde 2023 yılına kadar 10500 atama yapılması planlanmaktadır. Ancak aynı yıla kadar 30 binden fazla aday olacağı için Anestezi bölümü iş sorunu yaşatacak gibi görünmektedir.

Diyaliz

Diyaliz bölümü, böbrek yetmezliği nedeniyle düzenli olarak tedavi görmesi gereken hastalara uygulanacak tedavide kullanılacak cihazdan sorumlu personeller yetiştirir. Günümüzde ardı ardına açılan diyaliz merkezleri nedeniyle özel iş sahası da bulunan bölüm, oldukça revaçtadır.

2020 yılı Tercih Rehberi’nde 122 program açılmıştır. Bunlardan 25 tanesi devlet üniversitesidir. Sinop, Bingöl ve Siirt Üniversiteleri’nde yeni diyaliz bölümü kurulmuştur ve toplamda 120 kontenjan içermektedir. Diyaliz teknikeri unvanı ile bölümden mezun olan adaylar DGS ile aşağıdaki bölümleri düşünebilmektedir:

 • Hemşirelik
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

KPSS 2020/4 atamalarında Diyaliz bölümü için 88 kadro tahsis edilmiş, 82,484 taban puanı ile Aşkale İlçe Devlet Hastanesi’ne yerleştirme yapılmıştır. 2020/5 atamalarında 70 diyaliz teknikeri alımı yapılmış, 81,63475 taban puanı ile Başakşehir Şehir Hastanesi’ne yerleştirme yapılmıştır. Özel sektörde çalışan diyaliz teknikeri asgari ücret üstü maaş alırken tecrübesine göre bu ücret 3.000 üzerine çıkmaktadır. Kamuda ise en düşük maaş 4.100 TL’dir.

Sağlık Bakanlığı 2023 Vizyon Belgesi’ne göre diyaliz bölümü için 6.300 alım yapılması planlanmaktadır. Ancak belgenin yayınlandığı 2016 yılı tarihinde dahi 2300 fazlalık varken o günden bu yana hem yeni mezunlar oluşmuş hem de kontenjan sayısı arttırılmıştır. Bu bakımdan diyaliz bölümü hem kamu hem de özel sektör bakımından iş olanakları dar bir program ön plana çıkmaktadır.

Elektronörofizyoloji

İki yıllık sağlık bölümleri içerisinde araştırmacı bireylere en çok ihtiyaç duyulan bölümlerden birisi olan Eelektronörüfizyoloji bölümü, beyin hastalıklarına odaklanmaktadır. Bölümün amacı beyin hastalıkların tespit edilebilmesinde görev alacak personelleri yetiştirmektir.

2020 yılı Tercih Rehberi’nde 10 ayrı programı bulunan elektronörofizyoloji bölümünün 500 kontenjanı bulunmaktadır. Trakya Üniversitesi’nde bölümün yeni açıldığı ve ilk defa öğrenci alacağı görülmektedir. Bölüm mezunları elektronörofizyoloji  teknisyeni unvanı ile mezun olmaktadır ve Dikey Geçiş Sınavı kapsamındaki lisans bölümleri listesi şöyledir:

 • FTR
 • Hemşirelik
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

KPSS 2020/4 atamalarında 16 kontenjan açılmış, elektronörofizyoloji bölümü mezunu 83,075 taban puanı ile Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sağlık teknikeri unvanı ile atanmıştır. 2020/5 atamalarında ise 11 kadro açılmış olmakla 82,67160 taban puanı ile yine Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yerleştirme yapılmıştır. Elektronörofizyoloji mezunları kamuda 4100 TL maaşla işe başlamaktadır.

Sağlık Bakanlığı 2023 Vizyon Belgesi’nde elektronörofizyoloji teknikerliği için 2000 istihdam hedefi koymuş ve 1.250 arz oluşacağını belirtmiştir. Mevcut kontenjanların da çok yüksek olmadığı düşünüldüğünde elektronörofizyoloji bölümü önümüzdeki 5 yıl için yeterli istihdam imkanına sahiptir.

Çevre Sağlığı

Çevre sağlığı bölümü, çevremizin kirlenmesine ve dolayısı ile insan yaşamının olumsuz etkilenmesine sebep olan sorunları irdeleyerek olası çözüm yollarını üretmeyi amaçlayan, bunu uygulamaya koyacak elemanlarını yetiştiren, araştırmacı bir programdır.

Çevre Sağlığı bölümü için 2020 yılı Tercih Rehberi’nde 13 farklı üniversite kontenjan açıklamıştır. Bölümün toplam kontenjan sayısı 402’dir. Yeni açılan bölümlerde yeterli sayıda kontenjan bulunmaktadır. Çevre Sağlığı Teknikeri olarak mezun olan öğrencilerin örgün DGS bölümleri ise şöyle sıralanmaktadır:

 • Biyoloji
 • Çevre Mühendisliği
 • Hemşirelik
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

KPSS 2020/4 atamalarında çevre sağlığı bölümü için 110 kontenjan ayrılmıştır. En düşük puanla atanan çevre teknikeri 70,88045 puan almış ve Erzurum Tekman Toplum Sağlığı Merkezi’ne atanmıştır. 2020/5 atamalarında ise kadro sayısı 54’e düşmüş, 70,39480 taban puanlı aday Siirt Pervari İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne atanmıştır. Sağlık Bakanlığı açıklamalarında, vizyon belgesinde ve diğer kaynaklarda bölümün geleceği ile ilgili bir açıklama yer almamaktadır.

Şu anda kontenjana göre yeterli sayıda atamaya sahip olan bölümün ileride nasıl bir rota çizeceği kestirilememektedir. Çevre sağlığı bölümü bu nedenle öğrenciler için güvenli liman değildir.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri 

Patoloji laboratuvar teknikleri bölümü, hekimlerin gönderdiği vücut sıvısı ve doku örnekleri üzerinde titiz bir mikroskobik inceleme yaparak, materyaller ile ilgili istenilen çözümlemelerini yapacak personelleri yetiştirir. Bu anlamda bölüm mezunları, kan, tükürük, deri, doku gibi parçalarla çalışmaktadır.

Patoloji laboratuvar teknikleri bölümü, 2020 Tercih Rehberi’nde 67 farklı programa yayılmış olmakla toplamda 1917 kontenjanı bulunmaktadır. Patoloji teknikeri unvanı ile mezun olan öğrencilerin DGS bölümlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Biyoloji,
 • Biyomühendislik,
 • Biyoteknoloji,
 • Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji,
 • Genetik ve Biyomühendislik,
 • Hemşirelik
 • Hemşirelik ve Sağlık Yönetimi
 • Moleküler Biyoloji ve Genetik

2020/4 KPSS atamalarında 38 Patolojik Anatomi Teknikeri kadrosu açılmış, Yüksekova Devlet Hastanesi’ne yerleşen adayın puanı olan 81,423 taban puan olmuştur. 2020/5’te patolojik laboratuvar teknikeri unvanı ile 8 kadro açılmış, 81,39879 taban puan ile Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesi’ne yerleştirme yapılmıştır. 2020/8 atamalarında ise 14 patolojik anatomi teknikeri alımı yapılmış, 80,689 taban puan ile Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İ. Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne atama gerçekleşmiştir.

Patolojik laboratuvar teknikerliği bölümü için Sağlık Bakanlığı hedeflerinde herhangi bir ibare yoktur. Kısmi atama olsa da öğrenciler için sürprizler barındıran bir program olduğunu düşünüyorum.

Otopsi Yardımcılığı

Otopsi yardımcılığı bölümü, Adli Tıp Kurumları başta olmak üzere otopsi yapılan sağlık kurumlarında Adli Tıp Uzmanı ve adli personele yardımcı olacak personel yetiştirmektedir. Buradan mezun olan bireyler, otopsi ilkeleri ve teknikleri hakkında yeterli donanıma sahip olmaktadır. Niteliğin artması ile adli raporlamalarda da gelişme görülmektedir.

Otopsi yardımcılığı bölümü, 2020 Tercih Rehberi’ne göre sadece 6 üniversitede bulunmaktadır. Üsküdar, İstanbul Gelişim ve Doğuş Üniversiteleri bölümü içeren vakıf üniversiteleridir. Karabük, Fırat ve Sağlık Bilimleri Üniversiteleri de otopsi yardımcılığı bölümü bulunan devlet üniversiteleridir. Toplam kontenjan 324’tür. Doğuş Üniversite ilk kez bu sene öğrenci almaktadır. Otopsi teknikeri olarak mezun olan adaylar;

 • Hemşirelik,
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans bölümlerine DGS sonucunda geçebilmektedir.

Otopsi yardımcılığı bölümü için KPSS 2020/5 döneminde adli tıp teknikeri unvanı ile 24 kadro açılmıştır. 72,73028 taban puanı alan aday RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne atanmıştır. 202074 atamasındaki kadro sayısı ise 10’dur ve 75,53427 taban puan ile Hakkâri Devlet Hastanesi’ne atama gerçekleşmiştir. 2019 yılında toplamda 30 kadroya atama yapılmıştır. Otopsi yardımcılığı bölümü mezunları 4100 TL maaş ile işe başlamaktadır.

Sağlık Bakanlığı Vizyon Belgesi’nde 260 atama yapılması öngörülmektedir. Buna karşılık bölümün verdiği mezun sayısı 450’yi bulacaktır. Arada 190 mezunun işsiz kalma riski bulunsa da otopsi yardımcılığı bölümü öğrenciler için nispeten umut aşılayan bir bölümdür.

Perfüzyon Teknikleri 

Perfüzyon teknikleri bölümü, kalp damar hastalıkları alanında çalışacak, cerrahi operasyonlarda kalp hastasında oluşabilecek dolaşım bozukluklarını giderici cihazları kullanacak, nefese yönelik destek ünitelerini çalıştıracak, gerektiğinde kalbi durdurucu ilaçları enjekte edecek personeller yetiştirmek için kurulmuştur.

Perfüzyon teknikleri bölümü için 2020 tercih rehberinde çoğunluğu ö<el üniversite olmak üzere 402 kontenjan bulunmaktadır. Perfüzyon teknikeri olarak mezun olan öğrenciler Dikey Geçiş Sınavı’na girerek aşağıdaki bölümleri okumaya hak kazanabilirler:

 • Hemşirelik
 • Perfüzyon
 • Hemşirelik ve Sağlık Yönetimi

Bölümün kamu atamalarına bakıldığında son yıllarda açılan kadroların genellikle 4 yıllık Perfüzyon bölümlerine ait olduğu görülmektedir. 2020/4 atamasında 20 Perfüzyonist, 2020/5 atamalarında ise 9 perfüzyonist alımı gerçekleştirilmiştir. Önceki yıllarda ise ön lisans mezunlarında yoğun alım gerçekleşmiştir.

Sağlık Bakanlığı 2023 vizyon belgesinde ise 950 perfüzyonist alım hedefi yer almıştır. Son atamalarda ön lisans mezunları biraz es geçilmiş ise de iş koşulları ve DGS imkânı ile Perfüzyon teknikleri bölümü öğrenciler için kısmen umut verici görülmektedir.

Nükleer Tıp Teknikleri

Nükleer Tıp Teknikleri bölümü, hastalıkların doğru teşhisi ve buna göre uygun tedavinin sağlanması amacıyla, radyoaktif maddelerle çalışan, bunları hazırlayan, hasta üzerinde kullanabilen, sağlık cihazlarını kullanarak görüntüleme ve analiz yapabilen, tüm bunları yaparken radyasyon tehlikesine yönelik önlemleri alabilen personel yetiştirmeyi amaçlıyor.

Nükleer tıp teknikleri bölümü yaygın programlar arasında sayılmıyor ve 2020 tercih rehberinde sadece İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi ile İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde bulunuyor. Toplamda 91 kişilik kontenjana sahip olan bölüm mezunları; FTR, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bölümlerine geçebiliyor.

Nükleer tıp teknikleri bölümü, ne yazık ki kamu atamalarında yokları oynuyor. Uzun yıllardır atama bekleyen nükleer tıp teknikerleri, çeşitli imza kampanyaları ile sesini duyurmaya çalışıyor. Sağlık Bakanlığı’nın 20 vizyon Belgesi’nde ve diğer kaynaklarda nükleer tıp teknikleri ile ilgili hedef açıklaması da yapılmıyor. Bu bakımdan geleceği karanlık bölümler içerisinde görüyorum, bölümün öğrenciler için riskli olduğunu düşünüyorum.

Fizyoterapi

Öğrenci alımı bakımından yoğun sağlık ön lisans programlarından birisi olan Fizyoterapi bölümü, çeşitli fiziki fonksiyonlarını yerine getiremeyen kişilere ses-ışık ve hareket teknikleri uygulayarak onların vücut fonksiyonlarının normal düzeye getirilmesi için çalışacak personeller yetiştirmeyi amaçlıyor. Kırılma, zedelenme, ağrı, fıtık, felç gibi olumsuzluklar fizyoterapinin ilgi alanına giriyor.

Fizyoterapi bölümü 2020 Üniversite Tercih Rehberi’nde 205 farklı program ile karşımıza çıkıyor. Toplamda 7340 kontenjanı bulunan bölümde, 34 yeni bölüm ve vakıf üniversitelerinde dolmayan bölümler de göze çarpıyor. Fizyoterapi teknikeri olarak mezun olan öğrencileri DGS ile FTR, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Yönetimi bölümlerine geçilebiliyor.

Fizyoterapi teknikeri kadrosu için 2020/4 atamalarında 31 kontenjan ayrılmış, 88,014 taban puanı ile Harakani Devlet Hastanesi’ne atama yapılmıştır. 2020/5 atamalarında kadro sayısı 108’ çıkmış, 86.02845 taban puanı ile Başakşehir Şehir Hastanesi’ne yerleştirme gerçekleşmiştir. Fizyoterapi teknikerliği için Sağlık Bakanlığı, 2023 yılına kadar 3500 kadro ataması planlıyor.

Hedefler ve iş olanakları gayet yüksek olsa da lisans bölümünün bulunması ve mezun sayısının oldukça fazla olması nedeniyle fizyoterapi ön lisans programının iş riski bulunan bölümler içerisinde olduğunu düşünüyorum.

İş ve Uğraşı Terapisi

İş ve uğraşı terapisi bölümü, çeşitli sebeplerle vücudunda hareket kısıtlılığı bulunan hastalara uygulanacak işlemleri yerine getiren, bu bağlamda fizyoterapistlerin kontrolünde çalışan, rehabilitasyon programını takip eden sağlık personeli yetiştirmeyi amaçlıyor.

İş ve uğraşı terapisi bölümü, 2020 Üniversite Tercih Rehberi’nde 6 üniversitede bulunmaktadır. Toplamda 330 kontenjanı bulunan bölümden mezun olan iş ve uğraşı terapisi teknikeri unvanını alıyor ve DGS ile Ergoterapi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans programlarına geçiş yapabiliyor.

İş ve uğraşı terapisi KPSS 2020/4 atamalarında 6 kadro alabildi ve 78,407 taban puan ile İstanbul iline yerleştirme yapıldı. 2020/5 atama döneminde ise 22 kadro açıldı ve 74,73161 taban puanı ile Tunceli Devlet Hastanesi’ne atama oldu.

3.000-7.000 arasında maaş alan iş ve uğraşı teknikeri için atama hedefi yokken ergoterapist ve ergoterapist teknikerliği bölümü için 3500 atama hedefi bulunmaktadır. Mevcut programlardaki öğrenci sayısı az olduğundan önümüzdeki 5 yıl için iş ve uğraşı terapisi bölümü mezunlarının kolay iş bulabileceğini düşünüyorum. En azından umut ve güven veriyor.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

Engelli bakımı ve rehabilitasyon bölümü, engelli bireylere yönelik bakım ve rehabilitasyon çalışmalarında nitelikli hizmet verebilecek, diğer personellerle uyumlu çalışarak engellilerin uyum düzey6ini arttırmak, onlara destek olabilecek becerilere sahip olacak, meslek sevgisi ile engellilere sıcak bir ortam sağlayacak personeller yetiştirmeyi amaçlıyor.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon bölümü, 26 farklı üniversitede bulunuyor. Özel üniversitelerin en az olduğu bölümlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Sadece Üsküdar ve Lefke Üniversitelerinde program bulunuyor. Bölüm toplamda 1354 örgün ve 1500 açık öğretim kontenjanı içeriyor. Engelli bakım ve rehabilitasyon teknikerleri, DGS ile aşağıdaki programlara geçebiliyor:

 • Beslenme ve Diyetetik,
 • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon,
 • Hemşirelik,
 • Hemşirelik ve Sağlık Yönetimi

Engelli bakımı ve rehabilitasyon bölümü için son yıllarda özel KPSS kadrosu açılmıyor. Bölüm mezunlar ön lisans programları arasında ayrım yapmayan memur ve şoför gibi kadrolara atanabiliyor. Sağlık Bakanlığı’nın 2023 vizyon belgesinde de kadro hedefi yer almıyor. Bu açıdan bakıldığında engelli bakımı ve rehabilitasyon bölümü öğrenciler için asla güven vermiyor, gelecek ve iş kaygısı yaşatacak bölümler arasında görülüyor.

Eczane Hizmetleri

Ülkemizde eczane hizmetleri denilince akla hemen süpermarket mantığı ile çalışan eczaneler geliyor. Daha geniş bir anlam taşıyan eczane hizmetleri bölümü ise eczanelerin yanı sıra ilçe üretim ve dağıtım firmalarında çalışacak personeli de kapsıyor. Bölüm, ilaçlar ve etki alanları hakkında donanımlı olan hem kullanıcılar hem de satıcılar yeterli şekilde bilgilendirebilen uzmanlar yetiştirmeyi amaçlıyor.

Eczane hizmetleri bölümü, 2020 Üniversite Tercih Rehberinde 72 farklı program ile karşımıza çıkıyor. 2579 kontenjanı bulunan bölüm mezunları eczane teknikeri olarak mezun oluyor ve DGS ile

 • Biyokimya,
 • Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya,
 • Kimya Mühendisliği,
 • Kimya bölümlerine geçiş yapabiliyor.

Eczane hizmetleri bölümü, KPSS atamalarında kadro bulabilmektedir. 2020/4 atama döneminde sağlık teknikeri unvanı ile 77 kadro açıldı, 69.249 taban puan ile Eruh Devlet Hastanesi’ne atama yapıldı. 2020/5 atama döneminde eczane hizmetleri bölümü 50 kadro bulabilmiş, 69.02897 taban puanı ile Arıcak İlçe Devlet Hastanesi’ne atama yapılmıştır. 2020/8 atama dönemindeki kadro sayısı 24 olmuş, atamanın taban puanı 75.845 olmuştur.

Sağlık Bakanlığı 2023 Vizyon Belgesinde 62.750 eczane teknikeri alımı hedefi koymuştur ve bu rakam arzın üstündedir. Bu bakımdan eczane hizmetleri bölümünün 2020 yılında tercih edilebilir olduğunu düşünüyorum.

Çocuk Gelişimi

Son yılların en çok tercih edilen bölümlerinden birisi olan çocuk gelişimi bölümü, çocukların fiziksel, sosyal ve psikolojik gelişimlerine ilginin artması ile değer kazanıyor. Çocukluk döneminde gelişimin izlenmesi, buna ilişkin aktivitelerin dizayn edilmesi ve uygulanması adına eğitim kurumlarında çalışacak bilgili, ilgili, nitelikli personeli yetiştirmeyi amaçlıyor.

Çocuk gelişimi bölümü, 2020 Üniversite Tercih Rehberinde 311 farklı programla temsil ediliyor. Kontenjan sayısı yeterli olan bölüme 28 yeni bölüm ekleniyor.  Hem devlet üniversitelerinde hem de özel üniversitelerde dolmayan çocuk gelişimi bölümleri de yeni öğrencilerini bekliyor. Bölümden mezun olanların geçiş yapabileceği 4 yıllık bölümler ise şöyle:

 • Okul öncesi öğretmenliği,
 • Özel eğitim öğretmenliği
 • Sosyal hizmet

Çocuk gelişimi meslek yüksekokulu mezunları için KPSS kadrosu bulunmuyor. 2020, 2019 ve 2018 atamalarında ön lisans çocuk gelişimcileri için kontenjan verilmedi. Bunun yanında Sağlık Bakanlığının vizyon belgesinde de “üzgünüm ki” atama hedefi yer almıyor. Bu bakımdan çocuk gelişimi bölümünü öğrenciler için karanlık görüyorum ve asla tavsiye etmiyorum.

Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri

Çocuk koruma ve bakım hizmetleri bölümü, devlet koruması altına alınarak “çocuk bakım evleri, çocuk yurtları, sevgi evleri, çocuk destek merkezleri” gibi kuruluşlarda kalan çocukların korunması, bakımı, eğitimi gibi konularda destek olacak yardımcı personel yetiştirmeyi amaçlıyor.

Çocuk koruma ve bakım hizmetleri bölümü, 2020 Tercih Rehberi’ne göre 6 üniversitede bulunuyor ve toplamda 305 kontenjan içeriyor. Devlet Üniversitesi olarak Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ilk kez bu sene öğrenci kabul ediyor.

Mezun olanlar DGS ile “Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Öğretmenliği” bölümlerine geçiş yapabiliyor.

Çocuk koruma ve bakım hizmetleri bölümü mezunları için KPSS kadroları kısıtlı seyrediyor. 2020, 2019 ve 2018 atamalarında kontenjan verilmedi. Son olarak 2017 yılında kontenjan verilen mezunlar, yeni kadrolar bekliyor. Bunun ana sebeplerinden birisi olarak lisans programlarından atama yapılması gösteriliyor. Bunun yanında Sağlık Bakanlığının vizyon belgesinde de “istenmeyen bir durum olarak” atama hedefi yer almıyor.

Bu veriler ışığında çocuk koruma ve bakım hizmetleri bölümü için yeterli istihdam içermediğini, mezunların yoğun işsizlik sorunu yaşadığını düşünüyorum ve mümkün olduğu müddetçe tercih edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Sağlık Kurumları İşletmeciliği 

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü, hızla büyüyen sağlık sektöründe sağlık kuruluşlarının yönetim kalitesini arttırarak hasta memnuniyetini arttıracak profesyonel sağlık yöneticileri yetiştirmeyi amaçlıyor. Pandemi döneminden sonra tüm sağlık kuruluşlarında nitelikli yönetici kadrosu arayışı sürüyor.

Sağlık kurumları işletmeciliği bölümü, 2020 Üniversite Tercih Rehberi’nde 108 farklı programla temsil ediliyor. 5903 örgün ve 4400 açık öğretim kontenjanı bulunuyor. Bölümden mezun olanlar aşağıdaki örgün programlara geçiş yapabiliyor:

 • Sağlık Yönetimi,
 • İşletme,
 • İşletme Yönetimi

Sağlık kurumları işletmeciliği MYO mezunları KPSS kadroları bakımından dezavantajlı görülüyor. Genel kadrolar dışında sağlık yöneticiliği anlamında kadro bulunmuyor. Bunun yanında Sağlık Bakanlığı hedeflerinde bölüme ilişkin atama planları yer almıyor.

Bu nedenle DGS düşünmeyen, diğer KPSS kadrolarına üst düzey çalışmayacak ya da özel kuruluşlarda çabalamayacak adaylar için sağlık kurumları işletmeciliği bölümünün önünün kapalı olduğunu düşünüyorum.

Acil Durum ve Afet Yönetimi

Ülkemiz, deprem, sel, yangın gibi çeşitli afetlere açık bir konumdadır. Acil durum ve afet yönetimi bölümü, arzu edilmeyen bu durumlarda zararları azaltmak ve hızla telafi etmek amacıyla yetenekli, hızlı karar verebilen, azimli ve fedakâr personeller yetiştirmeyi amaçlıyor.

Acil durum ve afet yönetimi, 2020 Üniversite Tercih Rehberi’nde 1281 örgün 3.000 açıktan kontenjan bulunuyor. Acil durum ve afet teknikeri unvanı ile mezun olan bölüm öğrencileri; Dikey Geçiş Sınavı başarısı ile şu bölümlere geçiş yapabiliyor.

 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi,
 • Hemşirelik,
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

Acil durum ve afet yönetimi mezunları KPSS kadrolarında genellikle ARFF Memuru ile atanabiliyor. 2020/4 atamalarında 47 kadro bulabilen bölüm, 2019 yılında ise 3 kadro alabildi. Sağlık Bakanlığı belgeleri incelendiğinde bölüm ile ilgili olumlu izlenim bulunmuyor. Bu nedenle sadece 2 yıllık eğitim gören mezunların önünün kapalı olduğunu ve acil durum ver afet yönetimi bölümünün avantajlı bölümler arasında olmadığını düşünüyorum.

Sevgili arkadaşlarım, şimdiden tercih döneminin sizin için güzel bir gelecek getirmesini temenni ediyorum. Burada yer almayan programlar veyahut buradaki bilgiler ile ilgili sorularınız var ise mail kutusundan ya da yorum kısmında bana ulaşabilirsiniz.

Adalet Bölümü ile ilgili yazımız için buraya tıklayabilirsiniz:

Hukuk Fakültesi ile ilgili yazım için buraya tıklayabilirsiniz:

 

 

 

 

4 Yorumlar
 1. Murat diyor

  Çok güzel bilgilendirici olmuş 😊

  1. Yasin Alaca diyor

   Teşekkür ederim, umarım faydalı olmuştur 🤗

 2. Kenann diyor

  Elinize sağlık bende bu sene tercih vereceğim çok faydalı olmuş, teşekkürler.

  1. Yasin Alaca diyor

   Umarım, hem öğrenciliğiniz hem de geleceğiniz için güzel bir yer olur 😉

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.